Cisco SRW248G4 52-Ports Gigabit Networking Parts Switch
SKU
SRW248G4
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$100.00

| General Information | |
| Product Type | Networking Parts |
| Manufacturer Part Number | SRW248G4 |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | SRW248G4 |
| Product Name | SRW248G4 52-port WebView Gigabit Networking Parts |
| Brand Name | Cisco |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 52 |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Fast Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Media & Performance | |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network Technology | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.60 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 16.9" |
| Depth | 13.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
