Cisco UCSC-C3X60-SVRN6 Intel Deca-core (10 Core) 2.20 GHz Xeon 128 GB Server
SKU
UCSC-C3X60-SVRN6
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$9,544.58

| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| General Information | |
| Product Type | Server |
| Manufacturer Part Number | UCSC-C3X60-SVRN6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | UCSC C3X60 Server |
| Brand Name | Cisco |
| Memory | |
| Maximum Memory | 512 GB |
| Standard Memory | 128 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 195 lb |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 4U |
| Height | 6.9" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 32" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Number of Power Supplies Installed | 4 |
| Maximum Power Supply Wattage | 1.05 kW |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2660 v2 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
