Cisco Catalyst WS-C2950G24EIDC-RF 2950G 50 Ports Switch
SKU
WS-C2950G24EIDC-RF
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$1,292.82

| General Information | |
| Product Type | Networking Parts |
| Manufacturer Part Number | WS-C2950G24EIDC-RF |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 2950G-24-EI-DC |
| Product Name | Catalyst 2950G-24-EI-DC Managed Networking Parts |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 2950 |
| Brand Name | Cisco |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | GBIC |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Fast Ethernet Network |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Media & Performance | |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 9.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
