Cisco Catalyst WS-C4900M-RF 4900M Series Rack-mountable Switch
SKU
WS-C4900M-RF
ManufacturerCisco
Condition: New
In stock
$0.00

| General Information | |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Manufacturer Part Number | WS-C4900M-RF |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Model | 4900M |
| Product Name | Catalyst 4900M Layer 3 Switch |
| Product Line | Catalyst |
| Product Series | 4900 |
| Brand Name | Cisco |
| I/O Expansions | |
| Expansion Slot Type | X2 |
| Number of Total Expansion Slots | 11 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Media & Performance | |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 25 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 17.9" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
