CTL Education Chromebook NBCJ2 11.6" 1366 x 768 Rockchip Cortex A17 Quad-core (4 Core) 1.85 GHz 2 GB Chrome OS
SKU
NBCJ2
ManufacturerNo
Condition: New
Out of stock
$154.80

| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 9 Hour |
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-T764 |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Product Type | Chromebook |
| Manufacturer Part Number | NBCJ2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ctlcorp.com |
| Manufacturer | CTL |
| Product Model | NBC J2 |
| Product Name | J2 Chromebook For Education |
| Product Line | Education Chromebook |
| Brand Name | CTL |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | No |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Network & Communication | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.46 lb |
| Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 1.85 GHz |
| Processor Type | Cortex A17 |
| Processor Model | RK3288 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Rockchip |
| Software | |
| Operating System | Chrome OS |
| Operating System Platform | Chrome OS |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
