Eaton 93PM 60 kW UPS - Tower - 208 V AC, 220 V AC Input - 208 V AC, 220 V AC Output
SKU
9GC308A027E21R0
ManufacturerEATON
Condition: New
In stock
$33,457.49

Battery Information
| DC System Voltage | 480 V DC |
Controls/Indicators
| Status Indicators | Green/ Yellow/Red LED Light Bars |
Management
| Network Management | SNMP/HTTP Remote Monitoring |
Interfaces/Ports
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
Technical Information
| Application/Usage | Data Center |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire |
| Phase | Three Phase |
General Information
| Product Type | Dual Conversion Online UPS |
| Manufacturer Part Number | 9GC308A027E21R0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 93PM 60 kW UPS |
| Product Series | 93PM |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Form Factor | Tower |
| Height | 74" |
| Width | 22" |
| Depth | 42" |
Power Description
| Input Voltage | 208 V AC |
| 220 V AC | |
| Output Voltage | 208 V AC |
| 220 V AC | |
| Output Frequency | 60 Hz |
| 60 Hz | |
| Input Frequency | 60 Hz |
| 60 Hz |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
