Eaton ePDU Metered EMO107-10 24-Outlet PDU - NEMA L6-30P - 20 x IEC 60320 C13, 4 x IEC 60320 C19 - 230 V AC - 5760 W - Network (RJ-45) - 38U - Vertical 20XC13 4XC19
SKU
EMO107-10
ManufacturerEATON
Condition: New
In stock
$880.28

Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 24 A |
| Power Rating (Watt) | 5760 W |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | EMO107-10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Model | EMO107-10 |
| Product Name | ePDU Metered EMO107-10 24-Outlet PDU |
| Product Line | ePDU |
| Product Series | Metered |
| Brand Name | Eaton |
Physical Characteristics
| Rack Height | 38U |
| Height | 66.5" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 2.1" |
| Mounting Orientation | Vertical |
Technical Information
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| IEC 60320 C19 | |
| Receptacle Detail | 20 x IEC 60320 C13 |
| 4 x IEC 60320 C19 | |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
