Eaton FERRUPS 1.15kVA Tower UPS - Tower - 18 Minute Stand-by - 120 V AC Input - 120 V AC Output - 6 x NEMA 5-15R (6)5-15R AVR
SKU
FD040BB3A0A0A0B
ManufacturerEATON
Condition: New
In stock
$2,524.29

Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
Management
| Network Management | SNMP Manageable |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Battery Information
| Backup/Run Time (Half Load) | 48 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 18 Minute |
Miscellaneous
| Software Included | Eaton LanSafe Power Management Software |
| Country of Origin | United States |
Environmental Conditions
| Sound Emission | 49 dB |
| Maximum Operating Temperature | 104F (40C) |
| Maximum Storage Elevation | 10000 ft |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 132.28 lb |
| Form Factor | Tower |
| Height | 15.2" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 20.3" |
General Information
| Product Type | Ferro-resonant UPS |
| Manufacturer Part Number | FD040BB3A0A0A0B |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | FERRUPS 1.15kVA Tower UPS |
| Product Line | FERRUPS |
| Brand Name | Eaton |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 60 Hz |
| 60 Hz | |
| Input Frequency | 60 Hz |
| 60 Hz |
Technical Information
| Application/Usage | Computer |
| Telecommunication | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Transfer Time | 0 ns |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
