Eizo 21.3 inch LCD Color 1500:1 Radiforce 3MP RX360-BK Dual Link DVI
SKU
RX360-BK
ManufacturerEIZO
Condition: New
In stock
$4,285.41

Built-in Devices
| Built-in Devices | USB Hub |
Power Description
| Operating Power Consumption | 74 W |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
Video
| Brightness | 500 Nit |
| 1100 Nit - Typical | |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Maximum Resolution | 1536 x 2048 |
| Native Contrast Ratio | 1500:1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Japan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS | |
| China RoHS |
General Information
| Product Type | LCD Monitor |
| Manufacturer Part Number | RX360-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.eizo.com |
| Manufacturer | EIZO |
| Product Model | RX360 |
| Product Name | RadiForce RX360 3MP 54.1cm (21.3") Color LCD Monitor |
| Product Line | RadiForce |
| Product Series | RX |
| Brand Name | EIZO |
Technical Information
| Aspect Ratio | 3:4 |
| Pixel Pitch | 8.3 mil |
| Response Time | 12 ms |
| Viewable Screen Size | 21.3" |
| Screen Mode | QXGA |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 31 kHz to 127 kHz |
| Vertical Frequency | 29 Hz to 61.50 Hz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.46 lb |
| Color | Black |
| Height | 18.2" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 3.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 17.64 lb |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 22.50" |
| Width with Stand | 13.44" |
| Depth with Stand | 7.87" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
