EVGA 360MM CPU CLC Cooler
SKU
400-HY-CL36-V1
ManufacturerEVGA
Condition: New
In stock
$120.93

Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Miscellaneous
| Application/Usage | Processor |
| Gaming Console | |
| Country of Origin | China |
Heatsink Information
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Compatible Processor Socket | Socket AM2 PGA-940 |
| Socket AM3 PGA-941 | |
| Socket AM4 | |
| Socket B LGA-1366 | |
| Socket FM1 | |
| Socket FM2 | |
| Socket H LGA-1156 | |
| Socket H2 LGA-1155 | |
| Socket TR4 | |
| Socket R4 LGA-2066 | |
| Socket R LGA-2011 | |
| Socket H3 LGA-1150 | |
| Socket H4 LGA-1151 | |
| Socket LGA 2011-v3 |
Fan Information
| Noise Levels | 39.9 dB(A) |
| Fan Life | 9.1 Year |
| Fan Bearing Type | Teflon Nano Bearing |
| Number of Fans | 3 |
| LED Color | RGB |
General Information
| Product Type | Cooling Fan/Radiator/Water Block/Pump |
| Manufacturer Part Number | 400-HY-CL36-V1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.evga.com |
| Manufacturer | EVGA Corporation |
| Product Name | CLC 360mm All-In-One RGB LED CPU Liquid Cooler |
| Brand Name | EVGA |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum Radiator |
| Copper Base | |
| Copper Water Block | |
| Fan Height | 0.98" |
| Fan Width | 4.72" |
| Fan Depth | 4.72" |
| Maximum Fan Diameter | 4.72" |
| Fan Diameter Details | 3 x 120mm |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
