HGST SSD 0B35001 HUSMR3216ASS205 1.6TB 2.5 15MM SAS MLC Ri-3DW D 3D TCG Fips
SKU
0B35001
ManufacturerHGST
Condition: New
In stock
$995.93

Power Description
| Operating Power Consumption | 14 W |
Technical Information
| Storage Capacity | 1.60 TB |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Drive Performance
| Maximum Read Transfer Rate | 2100 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2050 MB/s |
General Information
| Product Type | Solid State Drive |
| Manufacturer Part Number | 0B35001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | HUSMR3216ASS205 |
| Product Name | Ultrastar SS300 SAS SSD |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Series | SS300 |
| Brand Name | HGST |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
Miscellaneous
| Device Supported | Server |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Taiwan RoHS |
| RoHS 2 | |
| REACH |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.94 oz |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
