HGST 20-pack 8TB UltraStar HE10 SATA 7200 RPM 256MB 3.5 inch 26.1MM Ultra
SKU
0F27612-20PK
ManufacturerHGST
Condition: New
In stock
$6,433.05

Technical Information
| Storage Capacity | 8 TB |
General Information
| Product Type | Hard Drive |
| Manufacturer Part Number | 0F27612-20PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Packaged Quantity | 20 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | HUH721008ALE604 |
| Product Name | Ultrastar He10 HUH721008ALE604 Hard Drive |
| Product Line | Ultrastar |
| Product Series | He10 |
| Brand Name | HGST |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Drive Performance
| Buffer | 256 MB |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
Interfaces/Ports
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.46 lb |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
