HGST 4U60-60 G2 Storage Enclosure 720TB Ntaa SAS 4KN TCG
SKU
1ES0217
ManufacturerHGST
Condition: New
In stock
$34,658.55

Controllers
| Non-RAID Mode | JBOD |
Interfaces/Ports
| Host Interface | 12Gb/s SAS |
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 60 |
| Number of 3.5" Bays | 60 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 6.9" |
| Width | 16.7" |
| Depth | 34.7" |
| Cooling Fan | Yes |
Technical Information
| Total Hard Drive Capacity Installed | 720 TB |
| Number of Hard Drives Supported | 60 |
| Number of Hard Drives Installed | 60 |
General Information
| Product Type | Drive Enclosure |
| Manufacturer Part Number | 1ES0217 |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Model | 4U60G2 |
| Product Name | 4U60G2 Storage Platform |
| Brand Name | HGST |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
