HP 819185-001 ProLiant MicroServer Intel Dual-core (2 Core) 2.30 GHz Celeron 4 GB Server
SKU
819185-001
ManufacturerHP
Condition: New
In stock
$394.96

| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 10 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200 |
| General Information | |
| Product Type | Server |
| Manufacturer Part Number | 819185-001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | ProLiant MicroServer Gen8 G1610T 1P 4GB-U B120i Non-hot Plug SATA Server |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | MicroServer |
| Brand Name | HP |
| Memory | |
| Maximum Memory | 16 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmental Certification | EU WEEE |
| Environmental Certification | REACH |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 14.99 lb |
| Form Factor | Ultra Micro Tower |
| Height | 9.1" |
| Width | 9" |
| Depth | 9.6" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | G1610T |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Software | |
| Operating System | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
