HP J5E22UP#ABA Z440 Intel 3.10 GHz Xeon 16 GB Workstation
SKU
J5E22UP#ABA
ManufacturerHP
Condition: New
In stock
$2,962.97

| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 10 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Type | 6Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| General Information | |
| Product Type | Workstation |
| Manufacturer Part Number | J5E22UP#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | Z440 Workstation |
| Product Series | Z440 |
| Brand Name | HP |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 9 |
| Memory | |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 8 |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmental Certification | CECP |
| Environmental Certification | ECO-Declaration |
| Environmental Certification | Ecolabel |
| Environmental Certification | RoHS |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 29.76 lb |
| Color | Black |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 17" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 17.5" |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Software | |
| Operating System | Windows 8.1 Pro Downgradable to Windows 7 Professional |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Storage | |
| Hard Drive Interface | 6Gb/s SAS |
| Total Hard Drive Capacity | 600 GB |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
