HP M7B21UP#ABA Z440 3.50 GHz 16 GB Workstation
SKU
M7B21UP#ABA
ManufacturerHP
Condition: New
In stock
$3,287.70

| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 10 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| General Information | |
| Product Type | Workstation |
| Manufacturer Part Number | M7B21UP#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | Z440 Workstation |
| Product Series | Z440 |
| Brand Name | HP |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 9 |
| Memory | |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 8 |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Environmental Certification | CECP |
| Environmental Certification | ECO-Declaration |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Certification | Ecolabel |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 29.76 lb |
| Color | Black |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 17" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 17.5" |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Software | |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
