HPE Storeonce 3640 48Tb System
SKU
BB955A
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$26,432.95

Power Description
| Redundant Power Supply | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 12 |
| Number of 3.5" Bays | 12 |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Gigabit Ethernet |
Controllers
| RAID Levels | 6 |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID Supported | Yes |
General Information
| Product Type | NAS Storage System |
| Manufacturer Part Number | BB955A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 3640 |
| Product Name | StoreOnce 3640 48TB System |
| Product Line | StoreOnce |
| Product Series | 3000 |
| Brand Name | HPE |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Drive Interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
Storage
| Total Hard Drive Capacity Supported | 144 TB |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 48 TB |
| Number of Hard Drives Supported | 12 |
| Number of Hard Drives Installed | 12 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 64 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28.8" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
