HPE 12901E Switch Chassis
SKU
JH951A
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$37,490.40

I/O Expansions
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | No |
| Stack Port | Yes |
General Information
| Product Type | Switch Chassis |
| Manufacturer Part Number | JH951A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 12901E |
| Product Name | FlexFabric 12901E Switch Chassis |
| Product Line | FlexFabric |
| Product Series | 12900 |
| Brand Name | HPE |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 77.16 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 33.7" |
| Compatible Rack Unit | 2U |
Media & Performance
| Network Technology | 40GBase-X |
| 10GBase-T | |
| 100GBase-X | |
| 1000Base-T | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| 40 Gigabit Ethernet | |
| 100 Gigabit Ethernet | |
| 10 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Twisted Pair |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
