HPE Al 6921 48XGT 6Q O AC FB Switch
SKU
JL315A#ABA
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$13,917.96

Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Network & Communication
| Layer Supported | 3 |
Power Description
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP+ |
| SFP+ | |
| Number of Total Expansion Slots | 54 |
| Number of SFP+ Slots | 48 |
| Shared SFP Slot | No |
General Information
| Product Type | Ethernet Switch |
| Manufacturer Part Number | JL315A#ABA |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | Altoline 6921 48XGT 6QSFP+ x86 ONIE AC Front-to-Back Switch |
| Product Line | Altoline |
| Product Series | 6921 |
| Brand Name | HPE |
Interfaces/Ports
| Modular | Yes |
| Uplink Port | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 6 x 40 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| 48 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
Media & Performance
| Network Technology | 10GBase-T |
| 40GBase-X | |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| 10 Gigabit Ethernet | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.74 lb |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 18.6" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
