HPE Ib HDR100 EN 100G 1P 940QSFP56 Adapter
SKU
P06250-H21
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$1,422.63

I/O Expansions
| Expansion Slot Type | QSFP56 |
Media & Performance
| Media Type Supported | Optical Fiber |
Miscellaneous
| Device Supported | Rack Server |
General Information
| Product Type | 100Gigabit Ethernet Card |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 940QSFP56 |
| Product Name | InfiniBand HDR100/Ethernet 100Gb 1-port 940QSFP56 Adapter |
| Brand Name | HPE |
Network & Communication
| Network Technology | 100GBase-X |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Total Number of Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 24" |
| Width | 14" |
| Depth | 10" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
