HPE Ethernet 10GB 2P 524SFP+ Adapter
SKU
P08446-B21
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$405.52

I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
Media & Performance
| Media Type Supported | Optical Fiber |
General Information
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Manufacturer Part Number | P08446-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 524SFP+ |
| Product Name | Ethernet 10Gb 2-port 524SFP+ Adapter |
| Brand Name | HPE |
Network & Communication
| Network Technology | 10GBase-X |
Interfaces/Ports
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
| Total Number of Ports | 2 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 10.23 oz |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.4" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 9.7" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
