HPE DL560 GEN10 6230 2P 128G 8SFF
SKU
P40455-B21
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$15,538.44

Display & Graphics
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 MB |
Network & Communication
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
Storage
| Total Hard Drive Capacity | No |
Chipset
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621 |
Warranty
| Additional Warranty Information | 3-Year Parts, 3-Year Labor, 3-Year Onsite support with next business day response |
| Limited Warranty | 3 Year |
Controllers
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Serial ATA | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Model | Smart Array P408i-a |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| EU WEEE |
I/O Expansions
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| PCI Express Details | 2 x PCIe 3.0 x8 ¾ length/full height, 1 x PCIe 3.0 X16 ¾ length/full height |
Interfaces/Ports
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Remote Management Controller | HPE iLO 5 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 75.22 lb |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 29.7" |
Processor & Chipset
| Cache | 27.50 MB |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 6230 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621 |
| Number of Processors Supported | 4 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 1600 W |
General Information
| Product Type | Server |
| Manufacturer Part Number | P40455-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | ProLiant DL560 G10 Server |
| Product Line | ProLiant |
| Product Series | DL560 G10 |
| Brand Name | HPE |
Memory
| Maximum Memory | 3 TB |
| 3 TB | |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Standard Memory | 128 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 48 |
| Number of Occupied Memory Slots | 4 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
Software
| Operating System | No |
| No | |
| Operating System Supported | SuSE Linux Enterprise Server |
| Windows Server 2012 R2 Standard | |
| Windows Server 2016 Standard | |
| Windows Server 2019 Standard | |
| Red Hat Enterprise Linux | |
| CentOS |
Processor
| Cache | 27.50 MB |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 6230 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Supported | 4 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
