HPE Sn6600B 32Gb 48/24 24P Sfp+Fc Switch
SKU
Q0U58B
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$16,684.88

Interfaces/Ports
| Number of Fibre Channel Ports | 24 |
General Information
| Product Type | Fibre Channel Switch |
| Manufacturer Part Number | Q0U58B |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | SN6600B |
| Product Name | StoreFabric SN6600B 32Gb 48/24 24-port 32Gb Short Wave SFP+ Integrated FC Switch |
| Product Line | StoreFabric |
| Product Series | B |
| Brand Name | HPE |
Management & Protocols
| Manageable | Yes |
Media & Performance
| Data Transfer Rate | 32 Gbit/s |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of Total Expansion Slots | 48 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 14" |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
