HPE Storeeasy 1660 Performance Storage
SKU
Q2P71A
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$6,623.45

Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
Software
| Operating System | Windows Storage Server 2016 Standard |
Memory
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Gigabit Ethernet |
Controllers
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, 1 ADM, 10 ADM |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
Storage
| Total Hard Drive Capacity Supported | 192 TB |
| Number of Hard Drives Supported | 12 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Number of Boot Drives | 2 |
Management & Protocols
| Protocols | NFSv4.1 |
| WEBDAV | |
| SMB 3.1.1 | |
| SMB 3.0.2 | |
| SMB 3.0 | |
| SMB 2.1 | |
| SMB 2.0 | |
| SMB 1.0 | |
| NFSv3 | |
| NFSv2 | |
| iSCSI | |
| HTTPS | |
| HTTP | |
| FTPS | |
| FTP | |
| DNS | |
| DHCP | |
| CIFS |
I/O Expansions
| Expansion Slot Type | PCI Express x16 |
| PCI Express x8 | |
| Number of Total Expansion Bays | 12 |
| Number of 3.5" Bays | 12 |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
Interfaces/Ports
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Drive Interface | 12Gb/s SAS |
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28.8" |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4112 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Installed | 1 |
General Information
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Manufacturer Part Number | Q2P71A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 1660 |
| Product Name | StoreEasy 1660 Performance Storage |
| Product Line | StoreEasy |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | HPE |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
