HPE Storeeasy 1660 Performance Storage
SKU
Q2P71B
ManufacturerHPE
Condition: New
In stock
$4,302.64

Memory
| Standard Memory | 16 GB |
Power Description
| Redundant Power Supply | Yes |
Software
| Operating System | Windows Storage Server 2016 Standard |
Controllers
| Controller Type | Serial ATA |
| Serial Attached SCSI (SAS) |
I/O Expansions
| Number of Total Expansion Bays | 12 |
| Number of 3.5" Bays | 12 |
Interfaces/Ports
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
Network & Communication
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Gigabit Ethernet |
General Information
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Manufacturer Part Number | Q2P71B |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Model | 1660 |
| Product Name | StoreEasy 1660 Performance Storage |
| Product Line | StoreEasy |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | HPE |
Storage
| Number of Hard Drives Supported | 12 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
Processor & Chipset
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Processors Installed | 1 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28.7" |
Management & Protocols
| Protocols | FTP |
| HTTPS | |
| HTTP | |
| FTPS | |
| iSCSI | |
| NFS | |
| SMB |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
