Incipio Incase Icon Sleeve with Woolenex 13 inch Macbook Pro Thunder
SKU
INMB100366-BLP
ManufacturerIncipio
Condition: New
In stock
$37.44

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Physical Characteristics
| Material | Ballistic Nylon |
| 300D Polyester | |
| Woven | |
| Woolenex Exterior | |
| Faux Fur Interior | |
| 600D Polyester | |
| Color | Blush Pink |
| Durability | Bump Resistant Interior |
| Debris Resistant | |
| Dust Resistant | |
| Impact Resistant | |
| Scratch Resistant Interior | |
| Shock Absorbing | |
| Bump Resistant Interior | |
| Shock Absorbing | |
| Scratch Resistant Interior | |
| Impact Resistant | |
| Debris Resistant | |
| Dust Resistant | |
| Height | 0.5" |
| Width | 10" |
| Depth | 13.8" |
Product Information
| Style | Sleeve |
| Maximum Screen Size Supported | 13" |
| Closure Type | Magnetic |
| Laptop Compartment | Yes |
Miscellaneous
| Application/Usage | MacBook Air (Retina Display) |
| MacBook Pro | |
| Compatibility | Apple - MacBook Air w/ Retina Display (2018 & 2020) MacBook Pro Thunderbolt 3 (USB-C) (2016-2019) MacBook Pro (2020) |
| Country of Origin | China |
| Brand Compatibility | Apple |
General Information
| Product Type | Carrying Case |
| Manufacturer Part Number | INMB100366-BLP |
| Manufacturer Website Address | http://www.myincipio.com |
| Manufacturer | Incipio Technologies |
| Product Name | ICON Carrying Case |
| Product Line | ICON |
| Brand Name | Incase |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
