Incipio Dualpro Iridesc Red Black iPhone 8 7 6 6S
SKU
IPH-1465-RBK
ManufacturerIncipio
Condition: New
In stock
$29.99

Product Information
| Withstand Drop Height | Upto 12 ft |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
General Information
| Product Type | Case |
| Manufacturer Part Number | IPH-1465-RBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.myincipio.com |
| Manufacturer | Incipio Technologies |
| Product Name | DualPro The Original Dual Layer Protective Case for iPhone 8 |
| Product Line | DualPro |
| Brand Name | Incipio |
Miscellaneous
| Application/Usage | Smartphone |
| Compatibility | Apple - iPhone 7 iPhone 8 iPhone 6 iPhone 6S |
| Country of Origin | China |
| Brand Compatibility | Apple |
| Phone Model Compatibility | iPhone 6 |
| iPhone 7 | |
| iPhone 8 | |
| iPhone 6s |
Physical Characteristics
| Material | Plextonium |
| Polycarbonate | |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| Color | Black |
| Iridescent Red | |
| Durability | Shock Absorbing |
| Drop Resistant | |
| Bump Resistant | |
| Scratch Resistant | |
| Height | 5.7" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 0.5" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
