Iogear Charge & Sync Flip, Reversible USB to Reversible Micro USB Cable
SKU
GAMU01
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$8.98

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Cable Length | 3.30 ft |
| Device Supported | Gaming Console |
| Wall Charger | |
| USB Hub | |
| Tablet | |
| Speaker | |
| Smartphone | |
| Power Adapter | |
| Camera | |
| Computer | |
| Headphone | |
| Features | Reversible |
| Charging | |
| Tangle-free | |
| Connector on First End | 1 x Type A Male USB |
| Connector on Second End | 1 x Male Micro USB |
| Cable Type | USB |
Physical Characteristics
| Material | Anodized Aluminum - Shell |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
| Color | Black |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility | IOGEAR GearPower QuadSmart USB 4.2A Wall Charger |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | GAMU01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| 1 | |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | Charge & Sync Flip Pro Reversible USB to Reversible Micro USB Cable (3.3ft/1m) |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
