Iogear Accessory GBC232A Bluetooth Serial Adapter
SKU
GBC232A
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$64.55

Interfaces/Ports
| Host Interface | Serial |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Bluetooth Standard | Bluetooth 2.0 |
| ISM Band | Yes |
| Indoor Antenna Range | 328.1 ft |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
General Information
| Product Type | Bluetooth Adapter |
| Manufacturer Part Number | GBC232A |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GBC232A |
| Product Name | Bluetooth Serial Transmitter |
| Brand Name | IOGEAR |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Form Factor | External |
| Height | 2.1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 0.9" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Desktop Computer/Notebook/Tablet/Smartphone |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
