Iogear GCL1800 17" LCD Combo Console
SKU
GCL1800
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$505.82

Input Devices
| Pointing Device Type | TouchPad |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Display & Graphics
| Screen Resolution | 1280 x 1024 |
| Screen Size | 17" |
| Screen Mode | SXGA |
| Display Screen Type | LCD |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| PS/2 Port | Yes |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE | |
| TAA Compliant | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 25.94 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 21" |
Technical Information
| Daisy Chain | Yes |
| KVM Switch | No |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Device Type | LCD Rack Console |
General Information
| Product Type | LCD Rack Console |
| Manufacturer Part Number | GCL1800 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GCL1800 |
| Product Name | GCL1800 Rackmount LCD |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
