Iogear Widescreen LCD 8 Port KVM with CLB
SKU
GCL1908WKITU
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$882.41

Input Devices
| Keyboard | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Physical Characteristics
| Material | Metal |
| Plastic |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| 120 V AC | |
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
Technical Information
| Daisy Chain | Yes |
| KVM Switch | Yes |
| Number of Computers Supported | 8 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE | |
| TAA Compliant | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| PS/2 Port | Yes |
| Number of PS/2 Ports | 2 |
Display & Graphics
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 18.5" |
| Screen Mode | HD |
| Display Screen Type | LCD |
General Information
| Product Type | LCD Rack Console |
| Manufacturer Part Number | GCL1908WKITU |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GCL1908WKITU |
| Product Name | 8-Port 18.5" Widescreen Short Depth LCD KVM Switch |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
