Iogear Super Speed SD/MicroSD Card Reader/Writer USB 3.0
SKU
GFR304SD
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$19.88

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
Technical Information
| Memory Card Supported | Memory Stick |
| Memory Stick (MagicGate) | |
| Memory Stick PRO Duo (MagicGate) | |
| Memory Stick PRO Duo High Speed | |
| Memory Stick PRO Duo High Speed (MagicGate) | |
| Memory Stick PRO High Speed | |
| Micro Size MultiMediaCard (MMC) | |
| Microdrive | |
| microSD | |
| microSDHC | |
| microSDXC | |
| miniSD | |
| MMCmobile | |
| MMCplus | |
| MultiMediaCard (MMC) | |
| Reduced Size MultiMediaCard (MMC) | |
| SD | |
| SDHC | |
| SDXC | |
| TransFlash | |
| Memory Stick Duo | |
| Memory Stick Duo (MagicGate) | |
| Memory Stick Micro (M2) | |
| Memory Stick PRO (MagicGate) | |
| Memory Stick PRO Duo |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
| Form Factor | External |
| Length | 0.8" |
| Height | 2.5" |
| Depth | 0.4" |
General Information
| Product Type | Flash Reader |
| Manufacturer Part Number | GFR304SD |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | SuperSpeed USB 3.0 SD/Micro SD Card Reader / Writer |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
