Iogear USB 3.0 SD 4.0 Card Reader USB
SKU
GFR306SD
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$25.20

Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 Type A |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Form Factor | External |
| Length | 1.2" |
| Height | 2" |
| Depth | 0.2" |
Technical Information
| Memory Card Supported | SDHC |
| miniSD | |
| MMCmobile | |
| MMCplus | |
| Reduced Size MultiMediaCard (MMC) | |
| SD | |
| Micro Size MultiMediaCard (MMC) | |
| TransFlash | |
| SDXC | |
| microSD | |
| Number of Memory Card Types Supported | 12-in-1 |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
General Information
| Product Type | Flash Reader |
| Manufacturer Part Number | GFR306SD |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GFR306SD |
| Product Name | Compact USB 3.0 SD 4.0 Card Reader - for USB-A/USB-C |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
