Iogear Avior 4x1 HDMI Switcher
SKU
GHSW8141
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$59.91

Media & Performance
| Maximum Operating Distance | 65 ft |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Technical Information
| Device Supported | Computer |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
General Information
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Manufacturer Part Number | GHSW8141 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | AVIOR HDMI Switch |
| Product Line | AVIOR |
| Brand Name | IOGEAR |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Height | 1" |
| Width | 8" |
| Depth | 3" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
Video
| Graphics Modes | SVGA |
| SXGA | |
| VGA | |
| WUXGA | |
| XGA | |
| Full HD | |
| Scan Format | 1080p |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
