Iogear Avior 8X1 HDMI Switcher
SKU
GHSW8181
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$148.63

Media & Performance
| Maximum Operating Distance | 65 ft |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 8 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
Technical Information
| Device Supported | Computer |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Number of Input Devices Supported | 8 |
| Box Type | Brown Box |
General Information
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Manufacturer Part Number | GHSW8181 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | AVIOR HDMI Switch |
| Product Line | AVIOR |
| Brand Name | IOGEAR |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
Physical Characteristics
| Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
| Color | Black |
| Height | 2" |
| Width | 17" |
| Depth | 6.3" |
Video
| Graphics Modes | VGA |
| WUXGA | |
| Full HD | |
| SXGA | |
| SVGA | |
| XGA | |
| Scan Format | 1080p |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
