Iogear 4KX2K 4 Port HDMI Switcher
SKU
GHSW8241
ManufacturerNo
Condition: New
In stock
$0.00

Power Description
| Input Voltage | 5 V DC |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Video
| Graphics Modes | 4K |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
Interfaces/Ports
| Serial Port | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
General Information
| Product Type | Video Switchbox |
| Manufacturer Part Number | GHSW8241 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GHSW8241 |
| Product Name | 4K UHD 4-Port HDMI Switch with RS-232 Support |
| Product Line | AVIOR |
| Brand Name | IOGEAR |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
Physical Characteristics
| Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Height | 1" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 3.1" |
Technical Information
| Device Supported | Set-top Box |
| Gaming Console | |
| Display | |
| Blu-ray Disc Player | |
| Camera | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Number of Input Devices Supported | 4 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
