Iogear RedPoint Pro - 2.4GHz Gyroscopic Presentation Mouse with Laser Pointer
SKU
GME430R
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$37.05

Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Battery Information
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 2 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| System Requirements |
|
| Country of Origin | China |
Pointing Device
| Movement Detection | Laser |
| Pointing Device Features | Lightweight |
| Receiver Storage | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 65.62 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Color | Black |
| Length | 1.5" |
| Height | 4.7" |
| Depth | 1.1" |
General Information
| Product Type | Presentation Pointer |
| Manufacturer Part Number | GME430R |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GME430R |
| Product Name | RedPoint Pro - 2.4GHz Gyroscopic Presentation Mouse with Laser Pointer |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
