Iogear USB 2.0 Print Server, 1-Port (TAA Compliance)
SKU
GPSU21
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$37.68

Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Media & Performance
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
General Information
| Product Type | Print Server |
| Manufacturer Part Number | GPSU21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GPSU21 |
| Product Name | USB 2.0 Print Server 1-Port (TAA Compliance) |
| Brand Name | IOGEAR |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Ethernet |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 2.5" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
