Iogear USB to Serial RS-232 Adapter
SKU
GUC232A
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$20.02

Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Length | 16.6" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
General Information
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Manufacturer Part Number | GUC232A |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| 1 | |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | USB to Serial RS-232 Adapter |
| Package Type | Retail |
| Brand Name | IOGEAR |
Technical Information
| Cable Length | 1.17 ft |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 230 kbit/s |
| Device Supported | PC |
| Notebook | |
| Modem | |
| GPS | |
| Digital Camera | |
| Connector on First End | 1 x 9-pin DB-9 Male RS-232 Serial |
| Connector on Second End | 1 x 4-pin Type A Male USB 2.0 USB |
| Cable Type | Serial/USB |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
