Iogear USB-C to Ethernet Adapter
SKU
GUC3C01B
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$26.83

Media & Performance
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Network & Communication
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
General Information
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Manufacturer Part Number | GUC3C01B |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | GigaLinq Pro 3.1 USB 3.1 Type-C to Gigabit Ethernet Adapter |
| Product Line | GigaLinq Pro 3.1 |
| Brand Name | IOGEAR |
Miscellaneous
| Device Supported | Computer/Mac/Notebook |
| Country of Origin | China |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Total Number of Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Length | 6.6" |
| Height | 0.4" |
| Depth | 0.8" |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
