Iogear USB C Dual HD Portable Dock
SKU
GUC3CDHD
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$66.46

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Device Supported | Notebook |
| Connectivity Technology | Wired |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type C |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Thunderbolt | Yes |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | GUC3CDHD |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | USB-C Dual HD Portable Dock (TAA Compliant) |
| Brand Name | IOGEAR |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Length | 4.8" |
| Height | 1" |
| Depth | 3.8" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS | |
| TAA Compliant | Yes |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
