Iogear USB 3.0 Universal Docking Station with Power Adapter
SKU
GUD300
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$99.17

Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Technical Information
| Device Supported | Notebook/Desktop PC |
| Connectivity Technology | Wired |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | GUD300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GUD300 |
| Product Name | USB 3.0 Universal Docking Station with Power Adapter |
| Brand Name | IOGEAR |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Length | 8.8" |
| Height | 1.4" |
| Depth | 3.4" |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.0 |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
