Iogear GUD3C02 USB 3.1 C Ultra-Slim Dual Display Docking Station
SKU
GUD3C02
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$120.46

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Device Supported | Notebook |
| Connectivity Technology | Wired |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Length | 11" |
| Height | 0.6" |
| Depth | 3" |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | GUD3C02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | USB-C Ultra-Slim Docking Station with Power Delivery Pass-Thru |
| Product Line | UltraSlim |
| Brand Name | IOGEAR |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB Type C |
| Microphone | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
