Iogear USB-C Travel Dock with Power Delivery 3.0
SKU
GUD3C06
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$69.83

Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Technical Information
| Device Supported | Notebook/Tablet PC |
| Connectivity Technology | Wired |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Length | 4.1" |
| Height | 2" |
| Depth | 0.4" |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| HDMI | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Thunderbolt | Yes |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| RoHS |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | GUD3C06 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | USB-C Travel Dock with Power Delivery 3.0 |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
