Iogear Travel Pro USB C Dual HD 3.0
SKU
GUD3C09
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$79.47

Power Description
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Technical Information
| Device Supported | Notebook/Tablet PC |
| Connectivity Technology | Wired |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Length | 2" |
| Height | 4.5" |
| Depth | 0.4" |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Thunderbolt | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB 3.1 Data or PD 3.0 |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
General Information
| Product Type | Docking Station |
| Manufacturer Part Number | GUD3C09 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | Travel Pro USB-C Dual HD Dock with Power Delivery 3.0 |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
