Iogear Upstreampro Video Pro Switch
SKU
GUV303
ManufacturerNo
Condition: New
In stock
$0.00

Media & Performance
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Video
| Graphics Modes | 4K |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4.25 lb |
| Height | 3.5" |
| Width | 11.2" |
| Depth | 6.3" |
General Information
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Manufacturer Part Number | GUV303 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GUV303 |
| Product Name | UpStream Pro Video Production Switch |
| Product Line | UpStream Pro |
| Brand Name | IOGEAR |
Technical Information
| Device Supported | Display |
| Connectivity Technology | Cable |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Number of Input Devices Supported | 3 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
Interfaces/Ports
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
| Number of Connectivity (RJ-45) Ports | 1 |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
