Iogear Wireless HDMI Transmitter and Receiver Kit
SKU
GWHD11
ManufacturerNo
Condition: New
In stock
$187.77

Power Description
| Input Voltage | 5 V DC |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Video
| Graphics Modes | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wireless |
| Maximum Operating Distance | 30 ft |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
General Information
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Manufacturer Part Number | GWHD11 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Model | GWHD11 |
| Product Name | Wireless HDMI Transmitter and Receiver Kit |
| Brand Name | IOGEAR |
Physical Characteristics
| Length | 3.8" |
| Transmitter Height | 0.75" |
| Transmitter Width | 3.12" |
| Transmitter Depth | 1.12" |
| Receiver Height | 1.50" |
| Receiver Width | 3.75" |
| Receiver Depth | 3.75" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
