Iogear Wireless HDMI TV Connection A/V Kit 150FT
SKU
GWHDKIT11
ManufacturerNo
Condition: New
In stock
$0.00

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Video
| Graphics Modes | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
Interfaces/Ports
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
General Information
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Manufacturer Part Number | GWHDKIT11 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | Wireless HDMI TV Connection Kit |
| Brand Name | IOGEAR |
Physical Characteristics
| Transmitter Height | 0.91" |
| Transmitter Width | 4.72" |
| Transmitter Depth | 3.15" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 6.40 oz |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wireless |
| Maximum Operating Distance | 150 ft |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
