Iogear Share Pro Wireless Mobile and PC to HDTV
SKU
GWHDKIT11C
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$145.98

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI Out | Yes |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wireless |
| Maximum Operating Distance | 60 ft |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
General Information
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Manufacturer Part Number | GWHDKIT11C |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | Share Pro USB-C Wireless HD Video Transmitter and Receiver Kit |
| Product Line | Share Pro |
| Brand Name | IOGEAR |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| WEEE |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Transmitter Height | 0.63" |
| Transmitter Width | 3.50" |
| Transmitter Depth | 1.50" |
| Receiver Height | 0.63" |
| Receiver Width | 3.50" |
| Receiver Depth | 1.50" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
