Iogear Medium Range Wireless Video Extender with Dongle
SKU
GWHDKITD
ManufacturerIOGEAR
Condition: New
In stock
$105.13

Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Wireless Specifications
| Wireless LAN | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Video
| Graphics Modes | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
Physical Characteristics
| Transmitter Height | 0.91" |
| Transmitter Width | 4.72" |
| Transmitter Depth | 3.15" |
| Receiver Height | 0.91" |
| Receiver Width | 4.72" |
| Receiver Depth | 3.15" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.72 lb |
Interfaces/Ports
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wireless |
| Maximum Operating Distance | 75 ft |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
General Information
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Manufacturer Part Number | GWHDKITD |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Manufacturer | IOGEAR Inc |
| Product Name | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Brand Name | IOGEAR |
| Brand | N/A |
|---|
Write Your Own Review
